KREATIVNO NA SATU POVIJESTI
- 18. prosinca 2020.
- Uncategorized
U četvrtak 17. prosinca na nastavi povijesti maturanti su s prof. Filipom Ščuricem obrađivali Španjolski građanski rat koji je trajao 1936. do 1939. godine, a koji je važan zbog uplitanja stranih sila poput SSSR-a, Njemačke i Italije i zato što se odvio neposredno prije Drugog svjetskog rata.
Učenici su se trebali staviti u poziciju osobe koja iz Španjolske izvještava o ratu za Jutarnji list. Uspješno su obavili svoj zadatak, a evo jednog izvrsnog primjera učenice Helene Zelić iz 4.a razreda:
IZVJEŠTAJI O ŠPANJOLSKOM GRAĐANSKOM RATU
GRAĐANSKI RAT U ŠPANJOLSKOJ
Španjolsku je zadesio građanski rat nakon što je vojska s generalom Sanjurjom pokušala izvršiti državni udar. Osim toga rat je vjerojatno rezultat društvenih i političkih previranja nakon proglašenja republike. Podsjetimo ove godine na izborima je pobijedila Narodna fronta. Koalicija u kojoj su važnu ulogu imali socijalisti, komunisti i anarhisti.
POČETAK RATA
Trenutno je pod kontrolom nacionalista područje španjolskog Maroka, te sam sjever zemlje uz granicu s Portugalom i središnji dio s gradom Oviedom. Pod kontrolom republikanaca je područje Madrida i Valencije. Vođa nacionalista je Francisco Franco. Imao je problema s dolaskom u Španjolsku, ali Hitler i Mussolini su udružili snage i pomogli mu.
TIJEK RATA
Trenutno najveću potporu republikancima daje SSSR. Njemačka legija Condor sravnila je sa zemljom Guernicu. Također poznati američki književnik Ernest Hemingway povjerio nam se kako će napisati knjigu o Španjolskom građanskom ratu pod nazivom Kome zvono zvoni.
ZAVRŠETAK RATA
Rat se konačno okončao. Pred kraj rata došlo je do izjašnjavanja raznolikosti kod republikanaca. Pobjedu u ratu odnijeli su nacionalisti. Njihov predvodnik Francisco Franca uveo je diktaturu te se proglasio vođom, odnosno kako bi se to ovdje reklo caudillo. Podsjetimo republikanci su izgubili gradove Barcelonu i Madrid.
POSLJEDICE RATA
Posljedice rata o kojem smo vas izvještavali donosimo Vam u ovom izdanju. Franco je uveo diktaturu, a državu je ustrojio prema fašističkim i nacističkim načelima. Zanimljivu sliku koja se odnosi na ovaj nemili događaj, nedavno je objavio Pablo Picasso. Naime riječ je o slici koja prikazuje grad Guernicu. Što se tiče broja stradalih, on se kreće između 500 000 i 1 000 000.
Reporterka: Helena Zelić, 4.a