TJEDAN MEĐUNARODNOG OBRAZOVANJA
- 6. prosinca 2022.
- Uncategorized
Povodom tjedna međunarodnog obrazovanja grupa učenika fakultativne nastave Američka kultura i civilizacija i učenici 4.a i 4.b razreda u tjednu Otvorenih dana Instituta za razvoj obrazovanja sudjelovali su u organiziranim aktivnostima – online ili odlaskom u sjedište IRO u ulici Gjure Deželića 30 u pratnji svojih profesorica Snježane Liović i Bojane Bačan.
14. studenoga u predstavljanju uživo učenici su se upoznali s prostorom, djelatnostima Instituta za razvoj obrazovanja te mogućnostima studija u SAD-u. Kroz prostorije Instituta nas je provela voditeljica obrazovnog programa, gđa Ana Uglešić. Evo nekoliko učeničkih komnetara koji opisuju atmosferu i motivaciju učenika.
“‘Our visit to IRO was a pleasant suprise. I am really glad we got to hear about studying in the USA because a lot of my questions were finally answered. I really liked Ms Uglešić, she knew what she was talking about, which I value a lot. The English test was also really interesting, especially the way the listening part works. If the door to studying in the USA ever opens, I would be more than thankful to go.” (Ananmari 1. r.)
“On Monday 14th November students, who are part of American Studies, visited the Institute for the Development of Education. There they learned about studying in Colleges and Universities abroad, mainly in the USA. The lecturer explained what you need to get to the USA College, some of the things needed include U.S. Visa, letter of recommendation from your teacher, passing the test to show your knowledge of English and many more things. Less appealing aspects about studying in the USA is that you need to pay a lot of money for that education and it’s easier to get accepted if you are an athlete, which is good if you are good at sports but otherwise, not so much. Information that many people might not know is that in the USA there is Community College, that lasts two years and you prepare for certain profession, then you have Colleges where you go for four years and you get your Bachelor`s degree and the last is University where you can get your PhD. ” (Dora 3.r.)
16.11. učenici 3b razreda su pod redovnim satom pratili online predavanje američkog profesora s DePauw University, Indiana. Tema je bila Načini apliciranja na fakultete u SAD-u za strane studente te načini sufinanciranja za te studije. Iako se visokoškolsko obrazovanje u SAD-u plaća, postoje načini da se dobije puna ili djelomična stipendija. Zato je profesor Loutfi Jirari objasnio tri kriterija koji to omogućuju: ocjene (Merit), sportski rezultati (Athletic scholarship) i glazbeni ili likovni talent (Talent) i naglasio da svakako na vrijeme treba provjeriti nude li se stipendije i za koju kategoriju učenika.
Radionicu Od američkog obrazovanja do pokretanja uspješnog posla, 17. studenoga posjetile su učenice 4. b razreda i polaznice fakultativnog programa eee. Martu se dojmilo predstavljanje komunikologinje Marine Matijević:
“Najviše mi se svidio pristup predavačice, gospođe Matijević: atmosfera izlaganja je bila opuštena, gđa Matijević je opisala i ispričala cijeli svoj put od Splita do studiranja (diplomirala je Odnose s javnošću i Geografiju na sveučilištu u Miamiju) i, nakon povratke u Hrvatsku, pokrenula je svoj posao. Dočarala nam je kako je to studirati daleko od kuće na realan način. Govorila je o svojim usponima i padovima i na kraju nas na svom primjeru ohrabrila i za naš odlazak od roditeljskog doma. Ispričala nam je kako je zbog prevelikog napora na četvrtoj godini morala odustati od plivanja – sporta koji joj je omogucio stipendiju. Iz tog se problema “izvukla” pronalaskom posla i uz pomoć roditelja. A sada je sam svoj “šef” i osnovala je inicijativu za informiranje o održivom ponašanju pojedinca-građanina “Ja bolji građanin” i na istoimenoj online platformi rješava ekološke probleme i bavi se reciklažom. Uz to ima i mnogobrojne pratitelje na svim društvenim mrežama, a posebno se ističe brojem pregleda na tik-toku, što znači da je njen blog/vlog i edukativan i poslovno uspješan.”
Neki naši učenici su sudjelovali i u Natječaju za najbolji esej na engleskom jeziku na temu putovanja. Stiglo je čak 90 eseja iz cijele Hrvatske, a prva nagrada otišla je u Osijek, druga u Split, a još šestero učenika se istaknulo u pisanju eseja, među njima je i naš učenik drugog razreda Andreas Lovrić. ČESTITKE!
Više detalja https://iro.hr/2022/11/16/objavili-smo-pobjednike-natjecaja-za-najbolji-esej-na-engleskom-jeziku/a esej možete pročitati ovdje